Zahrádkáři by měli zpozornět. Pokuty hrozí za pálení listí i výskyt plevelu na zahradě

Fotografie: Depositphotos

Co nesmíte, co můžete a co vyloženě musíte na vlastní zahradě? Přestože jde o váš pozemek, nedodržování zákonů by mohlo vést až k pokutě.

Jaro se začíná pomalu vkrádat do našich zahrad a nedočkaví zahradníci si již brousí své rýče. Nicméně před započetím zahradnických prací by se měli ujistit, že svým jednáním nepřekračují zákony. Za něco by jim totiž mohla hrozit i vysoká pokuta.

Práce na zahradě

Můj dům, můj hrad – moje zahrada, moje … Co vlastně? Zelená oáza, prostírající se kolem vašeho domu, totiž jenom vaše tak úplně není. Respektive to, co na ní provádíte, mohou do určité míry upravovat zákony nebo doplňující vyhlášky. A jelikož neznalost zákona neomlouvá, i při dobré vůli vás může čekat nepěkná pokuta. Takže co všechno stát upravuje?

Když sousedův strom zasahuje k vám

Spory o plody nebo listí spadané za hranici pozemku bývají často jablkem sousedského sváru. Dnešní zákony se snaží podobné problémy eliminovat tím, že udávají, jak daleko od plotu by se strom měl sázet, někdy už je ale na podobná řešení pozdě. Podle nového občanského zákoníku, dostupného na ZákonyProLidi, je dáno, že pokud plody ze sousedova stromu spadnou na váš pozemek, jsou vaše. Do té doby však patří majiteli stromu. Ten by se zároveň měl postarat o ořez větví či spadané listí. Především do ořezu se ale za určitých podmínek můžete pustit i vy, jak připomíná web Cikr.

Škůdce, kterého chrání zákon. Za zabití krtka na zahradě hrozí pokuta až 50 000 Kč

Plevel se musí odstraňovat

Podle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, je dané, že majitelé se musí o své zahrady starat. Neměli by svůj pozemek nechat zarůst celý plevelem, taková „nečinnost“ by totiž soukromou osobu mohla vyjít až na 30 000 Kč. Omezené je také sázení invazivních druhů rostlin. Mezi takové patří např. bolševník velkolepý, kustovnice cizí, trnovník akát či křídlatka japonská. Jejich růst sice možný je, ale je nutné je hlídat a redukovat, aby nedošlo k přemnožení.

Fotografie: Jean-Pol GRANDMONT / Creative Commons / Attribution 3.0

Pálení listí má svá pravidla

Své stanovy má i pálení listí. Zatímco vypalování trávy je zakázáno striktně, pálení listí je možné za určitých podmínek, přičemž jejich nedodržení může vést až k pokutě 150 000 Kč. Roli při pálení listí pak hraje nejen vítr, ale i chemikálie, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*