Chléb i bílé pečivo lze šikovně zamrazit až na 3 měsíce. Při vkládání je klíčem i čerstvost a obal

Fotografie: Tiefkuehlfan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

V mrazáku dnes uchovává potraviny téměř každý. Od masa a uzenin přes zeleninu až po hotové pokrmy. A stejně tak i chleba.

Do mrazáku můžete uložit i ostatní pečivo. Sladké i slané. Děláte to však správně? Chybným postupem totiž můžete pečivo snadno zničit, zejména to kynuté. Pečivo se zamrazuje tehdy, máte-li ho příliš mnoho najednou a nestačíte ho zkonzumovat. Anebo si záměrně vytváříte v mrazničce zásoby.

Jak dlouho chleba a pečivo v mrazáku skladovat

V návodu u každého mrazáku, který má teplotu -18 °C, a někdy i přímo na jeho dvířkách bývá označeno, jak dlouho ty které potraviny nechat v mrazu uskladněné. Pro pečivo platí doporučení od jednoho do maximálně tří měsíců: kynuté pečivo skladujte v mrazáku nanejvýš dva měsíce, ostatní druhy mohou zůstat zmrazené až tři měsíce. Pak už se na chlebu vytváří námraza a skvrny, jež znehodnocují jak jeho kvalitu, tak i chuť, píší na webu RecettesPlat.

Před vložením do mrazáku musíte chléb a pečivo pečlivě zabalit. Jinak byste riskovali, že načichne ostatními potravinami, jež jsou v mrazicím boxu uloženy, anebo že se kynuté pečivo mrazem vysuší – uvádí web BakingKneads. A také z toho důvodu, aby případná námraza vznikala na obalu, a nikoliv na pečivu. Používají se speciální sáčky k zamrazování potravin, mikrotenové sáčky, potravinářská fólie, papírové sáčky, plastové krabičky, alobal. Při zamrazování chleba je vhodné, abyste ho nakrájeli na plátky nebo alespoň na čtvrtky.

Bagetu byste měli rozpůlit. A následně použijete jen tolik porcí, kolik stačíte najednou zkonzumovat. Důvod je zřejmý: jednou rozmrazené pečivo už znovu do mrazáku nevracejte. Zbylý rozmrazený chleba už musíte buď vyhodit, anebo s ním zahustit guláš.

Odmrazování mrazáku je hračka. Stačí k tomu zvolit postup s alobalem

Kvalita chleba a pečiva po rozmrazení

Pečivo nikdy do mrazicího boxu nevkládejte teplé. Chcete-li si vychutnat rozmrazené pečivo stejně, jako by bylo čerstvé, musíte je takové do mrazničky vložit. Jinými slovy: jaké pečivo zamrazíte, takové budete jíst. Čerstvý chléb a rohlíky zabalte a zamrazte ihned, jak je přinesete z prodejny. Zamrazíte-li pečivo třeba až třetí den, bude po rozmrazení spíš gumové či tuhé. Ani chuť nebude valná.

Jak dlouho trvá rozmrazení

Volný rohlík nebo houska rozmrznou při pokojové teplotě za 15 minut, plátek chleba za 8 minut, čtvrtka chleba za půl hodiny. Když pečivo vyjmete z mrazáku večer a necháte v lednici, bude ke snídani rozmrzlé, ale studené. Lepší bude, necháte-li chleba, rohlíky či koláčky rozmrzat na stole při pokojové teplotě. Někdo rozmrazuje pečivo v mikrovlnné troubě. No, proč ne. Většina z těchto zařízení má na rozmrazování samostatný program, který nepoužívá mikrovlny. Takže se vám pečivo nepřepeče a neztvrdne.

Napůl rozmrzlý chléb nebo housky můžete také vložit do klasické trouby. Tam se vám hezky rozpečou a budou voňavé a křupavé jako právě přinesené z pekárny. Nastavte nízkou teplotu (max. 100 °C) a pečivo v troubě ponechte jen pár minut. Jinak vyschne a ztvrdne. K rozmrazení plátků chleba můžete využít i topinkovač či toustovač. Na webu BydlímeÚtulně jsme však psali i o potravinách, které do mrazáku za žádných okolností nepatří.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*