Bunkr z 2. světové války přestavěli na plnohodnotný domov. Splnili si tak svůj sen

Fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Starý vojenský bunkr je zařízení, které se pomalu, ale jistě dostává do módy. Dřív by málokoho napadlo stavět si z něj obydlí, dnes je to zcela běžné.

Když Britka Elizabeth Struttonová jeden takový starý vojenský bunkr z roku 1942 viděla, hned ji napadlo, že toto místo má velký potenciál. Ve válce sloužilo jako první obranná linie proti možným nacistickým útokům. Vojáci tam shromažďovali informace a monitorovali oblohu, aniž by je odhalili nepřátelé, kteří nad nimi létali. Roku 1982 ho britské ministerstvo obrany vyřadilo z provozu a celé roky ho využíval tamní farmář jako sklad brambor.

Plnit si své sny se vyplácí

Když manželé Struttonovi zjistili, že bunkr, který se nachází na útesech Land’s End v Cornwallu, je na prodej, neváhali a od farmáře ho zakoupili, zmiňuje web MyPositiveOutlooks. Elizabeth měla totiž naprosto jasnou vizi, jak by mohl jejich nový domov vypadat. Přestavba bunkru se stala pro manžele velkou výzvou. Starý vojenský bunkr byl totiž vystavěn tak, aby ve válce zůstal odolný proti bombám – jeho stěny měly tloušťku od 60 do 180 cm. Začít však museli Struttonovi s úpravami okolí starého vojenského bunkru, neboť bylo příliš zarostlé letitou vegetací.

Vzhled vnější strany bunkru zůstal ve velké míře zachován v původním stavu. Hodně práce i času zabralo odstraňování původního vojenského vybavení, toho byl totiž starý vojenský bunkr plný. Zabrat stavitelům dalo také připojení elektřiny, instalatérské práce, stropy a podlahy, které bylo nutné vytvořit tak, aby se do nich vešla izolace proti vlhkosti a plísním. Ono totiž vrtat do betonu není tak snadné, jako když provrtáváte cihly.

Starý vojenský bunkr se stal domovem

Dnes má tento atypický „dům“ tři ložnice, dvě koupelny, plnohodnotnou kuchyň a velký obývací prostor. Přirozené denní světlo zajišťují velké válcovité světlíky. A protože v bunkru nejsou žádné únikové cesty, manželé instalovali protipožární sprinklerový systém, což je aktivní metoda protipožární ochrany (samočinné sprchové hasicí zařízení). Aby bylo zcela funkční, provrtávali se stavitelé měsíc „střechou“ bunkru. Celý betonový bunkr je navíc zasypaný třímetrovou vrstvou zeminy a porostlý zelení.

Originální chata postavená z řopíku za pouhých 50 000 Kč

Vystavět si nový domov podle svých snů trvalo celých pět let. Pořizovací cena starého vojenského bunkru byla 145 tisíc liber (asi 4 miliony Kč) a na jeho obnovu padlo dalších více než 100 tisíc (necelé 3 miliony Kč). Dnes už by si jen málokdo dokázal představit původní vybavení a účel bunkru, když zde muži a ženy urputně bránili britské hranice, jak uvádí web DailyMail.

O svém novém domově Liz Strutton vypovídá: „Je to kouzelná pevnost. Jste na konci světa a žijete historií. Nevíte předem, do čeho se pouštíte, když na sebe berete takové věci, ale nyní vím, že žiju na tom nejlepším místě na světě, přestože celý stavební proces byl velice náročný.“ Na domov se dá přestavět leccos. Příkladem je muž, jehož domovem se na řadu let stala jeskyně. O tom jsme na webu BydlímeÚtulně psali už v minulosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*