Rádi byste si pěstovali bylinky, ale nemáte zahrádku a dokonce ani balkon? To vůbec nevadí. Bylinky si můžete pěstovat doma v truhlíku nebo prostě jen tak ve vodě. Díky tomu si tak můžete dopřát jejich výtečnou chuť, aroma i zdraví prospěšné vlastnosti kdykoliv v roce. Přinášíme vám seznam bylinek, kterým se výtečně daří i ve vodě. Nepotřebujete květináče, truhlíky, hlínu. Stačí vám pouze skleničky, třeba zavařeninové.
Co je k pěstování potřeba?
-
Odstátá nebo filtrovaná voda (chlorovaná z kohoutku jim příliš neprospívá). Použít můžete i dešťovou. Stačí dát za okno vhodnou nádobu a nechat ji naplnit.
-
Dále budete potřebovat skleničky, vázičky. Nemusí být průhledné, aby kořeny měly tmavé prostředí. Skleničky můžete případně nabarvit nebo omotat provázkem, novinami, vzorovaným papírem anebo nechat tak. Zkrátka, co se vám bude nejvíce líbit.
-
Odřezky bylinek. Blíží se jaro, což je ideální doba k opatření čerstvých jarních bylinek.
Bylinky vhodné k pěstování ve vodě
-
Máta peprná – uvítáte ji v létě do drinků i během zimy, jako čaj. Výtečná je nejen do moučníků, ale i jiných pokrmů. Má mnoho zdravotních benefitů. Navíc krásně provoní váš byt. Stačí vložit čerstvé řízky máty do vody a nechat ji, aby se chytla. Stejně tak lze pěstovat i jiné odrůdy máty.
-
Oregano – lístky oregana se v kuchyni využívají hojně. Opět stačí vložit čerstvé řízky do vody a počkat, až pustí kořeny. Roste poměrně bujně.
-
Šalvěj – dejte zase malé řízky zakořenit do vody. Udržujte ji na vzdušném a světlém místě. Šalvěj je docela náchylná na plísně, proto ji měňte vodu a nechte v místech, kde proudí vzduch.
-
Bazalka – miluje teplo, které v kuchyni bezpochyby je. Potřebuje také dostatek světla. Pěstujte ji stejně, jako výše uvedené bylinky. Vložte řízky do vody. Odřezky proveďte před kvetením.
-
Stévie – je sladká rostlinka, kterou můžete používat i na slazení nápojů. Umístěte odřezky aktivně rostoucích mladých větviček a vložte do vody. Dopřejte jim teplé místo a hodně světla.
-
Meduňka – tato bylinka se často používá pro přípravu čaje. Odřezky vezměte na jaře anebo na podzim. Rovněž miluje teplo a prosvětlené místo, ale ne přímé a ostré sluníčko. Než pustí kořínky, chvíli to trvá (3 až 4 týdny), proto buďte trpěliví. Udržujte vodu čistou všem bylinkám a pravidelně vyměňujte.
-
Tymián – zde nepoužívejte řízky hnědé rostliny, ale ještě čerstvé a mladé, zelené rostliny. Postup i péče se opět nijak neliší.
Obrázky: landscapinggardening.wordpress, thecafesucrefarine