Většina lidí netuší o tomto rozdílu ohledně daně z nemovitosti za chalupu. Liší se od trvalého bydlení

Fotografie: Petr1888 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Daň z nemovitosti je v ČR povinným fiskálním odvodem, který se vztahuje na všechny typy nemovitostí, včetně rekreačních chat a chalup.

O tom, zda z nemovitosti, která vám patří, platíte daň, tedy nerozhoduje to, jak často v ní bydlíte. Daň musíte odvést z bytu a domu, kde žijete trvale, stejně tak jako z chaty či venkovské chalupy, kam jezdíte pouze v létě. Existuje základní sazba za metr čtverečný zastavěné plochy, ovšem pro rekreační objekty je nyní třikrát vyšší než pro nemovitosti k trvalému bydlení.

Koeficient ke zvýšení daně

Obce mají pravomoc upravit výši daně pomocí místních koeficientů 1 až 5. A tak se může daň zvýšit až na pětinásobek. A spousta obcí tuto možnost samozřejmě využila. Tato praxe může tedy vést k výraznému nárůstu daňového zatížení majitelů těchto nemovitostí, obzvláště v oblastech s nejvyšším koeficientem. A tak si chataři a chalupáři připlatí na dani mnohem víc než tamní stálí obyvatelé.

Příklad zvýšené daně z nemovitosti

Na webu Novinky je uveden příklad majitelky rekreačního objektu v Černé v Pošumaví. Ta popisuje, jak ji daň z nemovitosti zaskočila. V roce 2022 platila za chatu v uvedeném katastru 638 Kč. V roce 2023 ji obec zvedla na 3 186 Kč a letošní předpis daně již činil 5 826 Kč! Zde si jistě každý sám dokáže spočítat, k jak obrovskému procentuálnímu nárůstu došlo.

Štědrý dotační program „Oprav dům po babičce“ nyní může využít téměř každý

A pro letošní rok možnost takového navýšení využily v zemi stovky obcí a výše daně z nemovitosti obyvatelstvo přímo šokovala. Někteří platí až 5krát víc, v uvedeném příkladu musí majitelka uhradit 9x více než před dvěma roky. A tak majitelé rekreačních objektů považují takové zvýšení – ve srovnání s nižším nárůstem daně u trvale žijících obyvatel – za diskriminační.

Daň z nemovitosti zaskočila všechny majitele
Fotografie: Pixabay

Je však třeba vzít v potaz i názor druhé strany. Starostka Černé v Pošumaví potvrdila, že uvedené zvýšení koeficientu se týkalo všech chatových oblastí v katastru obce. Nutno však podotknout, že náklady obce spojené s údržbou, odpady a podobnými službami jsou v chatových osadách vysoké. Použitím zvýšeného koeficientu se mají minimalizovat dopady na obecní rozpočet. Jen tak bude možné vytvářet finanční prostor pro úpravu a modernizaci příjezdových cest právě do těchto osad.

Vliv zvýšení daně na obchodování s nemovitostmi

Tento trend zvyšování daní z nemovitostí je patrný v mnoha obcích. To může mít významný dopad při obchodování rekreačních nemovitostí. Při rozhodování o koupi či prodeji chat a chalup bude nyní důležité, aby si majitelé i zájemci o rekreační nemovitost byli vědomi potenciálních změn v daňovém zatížení. Kdo si není jistý, měl by se poradit s daňovým odborníkem nebo právníkem, který se specializuje na nemovitost. V některých případech jen tak bude možné, abyste mohli efektivně plánovat své investice do rekreačního bydlení.

Do kdy má být daň z nemovitosti 2024 uhrazena

Daň je stanovena celkovou částkou za všechny nemovitosti, které se nacházejí na území jednoho kraje. Kdo vlastní víc nemovitostí v jednom kraji a daň není vyšší než 5 000 Kč, bude mít vyčíslenu jednu hodnotu za všechny nemovitosti. Pokud ale člověk vlastní nemovitosti v různých krajích či platí daň vyšší než 5 000 Kč, bude mít daně rozepsány jednotlivě. Nepřesáhne-li daň 5 000 Kč, je splatná do 31. května, uvádí web DaňovýPortál. Je-li vyšší, lze ji uhradit ve dvou stejných splátkách, a to do 31. května a do 30. listopadu.

Za chaty a chalupy si majitelé připlatí
Fotografie: Pixabay

Daň z nemovitosti se letos zvýšila v důsledku vydání vládního konsolidačního balíčku. Protože se však budou v roce 2025 konat volby do sněmovny, je možné, že za rok to všechno bude jinak. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali, jak je to při darování nemovitosti – obdarovaný neplatí daň z příjmu, ale musí tuto skutečnost včas nahlásit finančnímu úřadu. Nezapomněli jste na tuto povinnost?

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*