Starý nábytek si zaslouží druhou šanci. K elegantní renovaci stolu efektivně pomohou i dlaždice a lak

Fotografie: Acabashi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Staré věci nemusíte nutně vyhazovat, dokonce ani v případě jejich mírného poškození nebo opotřebení. Vlastními silami jim můžete snadno dodat zcela nový šmrnc.

Pokud toužíte po obměně interiéru nebo částech vybavení, nemusíte nutně utrácet peníze za nový nábytek. Pomocí jednoduchých kroků lze ze starého kousku vytvořit jedinečné dílo, které do atmosféry vaší domácnosti skvěle zapadne. Podle webu Homelook lze svépomocí zrenovovat všechny výrobky ze dřeva, kovu, ale i plastu.

Jak zrenovovat starý dřevěný stůl

Tento kus nábytku je ideální, pokud jste úplným začátečníkem. S jednou deskou a čtyřma nohama si totiž dokáže poradit každý. Než se však pustíte do práce, měli byste všechny díly rozebrat a důkladně vyčistit. V dalším kroku pak jednotlivé díly obruste, jak jsme doporučovali i v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Tím je zbavíte staré vrstvy laku a vyhladíte případné nerovnosti.

Připravte si vrchní vrstvu

Pokud chcete svému stolu dodat originální vzhled, můžete jeho horní stranu ozdobit jiným materiálem. Skvěle se k tomuto účelu hodí například dlaždice. Na ně nejprve přeneste požadovaný rozměr stolu a podle potřeby jednotlivé části zkraťte. Jestli se práce s dlaždicemi bojíte, lze namísto toho upravit rozměry stolu. Než se ale do řezání pustíte, raději si práci napřed důkladně promyslete, což jsme doporučovali už dříve na stránkách BydlímeÚtulně.

Čas použít barvy

Jakmile máte vše připravené, natřete desku stolu i všechny zbylé části požadovanou barvou tak, aby ladila s vybranými dlaždicemi. Podle schopnosti jejího krytí by vám měla stačit jedna nebo dvě vrstvy. Jakmile uschne, vyplatí se stůl ošetřit vhodným lakem, čímž vytvoříte ochranu před drobným poškozením, a navíc zajistíte snazší mytí. Podle webu Dům&Zahrada vám nejlépe poslouží široký štětec nebo malý váleček.

Chátrající domy odkoupil za necelých 80 000 Kč. Jejich obdivuhodnou rekonstrukci přijal jako osobní výzvu

Pokládání desky

Ve chvíli, kdy máte všechny jednotlivé díly hotové, opět stůl smontujte dohromady a vrhněte se do zdobení jeho vrchní strany. Na dlaždice naneste lepidlo a do rámu stolu nebo na jeho desku je pevně přitlačte. Mezery mezi nimi lze vyplnit vhodnou spárovací hmotou. Nakonec na nohy nalepte plstěné podložky, abyste jimi neškrábali podlahu, a máte hotovo. Váš starý stůl je jako nový.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]