Cílevědomá žena splnila svoje plány do puntíku díky kompletní přestavbě chátrajícího domu

Fotografie: Depositphotos

Zrekonstruovaný dům už nebývá jen stavbou. Stává se domovem, jenž vypráví příběh svého znovuzrození, a je útočištěm, které rezonuje péčí a pozorností.

Zrekonstruovat starý dům, který již nikdo desítky let nepoužíval, není žádná legrace. Snadno to jde, když máte dostatek finančních prostředků a můžete povolat řemeslníky a firmy. Avšak i ten, kdo má hlouběji do kapsy, může být rovněž úspěšný. Musí ale přiložit ruku k dílu, nebát se žádné práce, mít představivost, trpělivost a fyzickou i duševní výdrž. A rodinu či přátele, kteří také pomohou.

Za vším stála těžká práce

Přeměna zchátralého domu v úžasný domov je příběhem o vizi, odhodlání a kreativitě. Začíná odvážným rozhodnutím koupit nemovitost, jíž by se jiní obloukem vyhnuli. Cesta rekonstrukce je vždycky náročná. Zahrnuje rozsáhlé plánování, řešení problémů a fyzickou práci. Je to proces, který nejen obnovuje stavbu, ale také oživuje historii zakotvenou v jejích zdech. Tento dům, jejž by jiní možná raději odsoudili k demolici, stál ve velmi malebné čtvrti. A nemyslete si, že šlo o nějaký tiny house.

Tentokrát se jednalo o rozhlehlý patrový dům, ne nepodobný vile. A jeho nová majitelka cítila, že její zrekonstruovaný dům se musí ostatním nemovitostem v ulici vyrovnat. Dokonce si přála, aby je předčil. Bylo nutné začít vyklízením exteriéru, neboť dvorek a zahrada byly plné náletových rostlin, křovin a dávno odložených předmětů. Což vlastně téměř znemožňovalo přístup do hlavní budovy. Poté se celá rodina pustila do zboření cihlové zdi, kterou byl dům obehnán, uvádí web HomeHacks.

Matku se 3 dětmi okolí soudí kvůli neobvyklému domovu. Přestavěný autobus však uvnitř vypadá luxusně

Každá ruka dobrá

Po vyklizení interiéru došlo na změnu vnitřní dispozice a výměnu oken a dveří. Se všemi pracemi pomáhala nejen celá rodina, ale i komunita přátel, mezi nimiž byli zruční řemeslníci mnoha profesí. Cihly, které zůstaly ze zbořené venkovní zdi, byly použity na stavbu úchvatného schodiště vedoucího na střešní terasu. Následovaly instalační práce – odpadní potrubí, vodoinstalace, elektrické rozvody; a pokládaly se dlažby. Majitelka sháněla staré použitelné materiály a některý nábytek i renovovala.

Kupříkladu některé dveře i okna měly původ na skládce, dle webu TinyHouseZone. Tak se ušetřila spousta peněz. Stejně tak mnoho doplňků v interiéru i exteriéru vzniklo díky invenci a šikovným rukám majitelky a její touze dosáhnout svého cíle.

Připraveno k bydlení

Interiér byl původně zatížen pozůstatky nábytku a dalšího vybavení a desítky let na ně sedal prach. Ale tam, kde by mnozí viděli zoufalství, majitelka viděla příležitost: prázdné plátno, na němž bylo možné vytvořit unikátní dílo. Tato perspektiva byla hnacím motorem v cestě při náročném procesu vytváření nového interiéru. Dnes všechny pokoje, které byly kdysi ponuré a opuštěné, překypují životem a každý kousek domu vypráví svůj vlastní příběh o tom, jak byl zrekonstruovaný a znovu přivedený k životu.

Stejnou péči jako celému domu věnovala majitelka nádvoří a zahradě. Neuvěřitelné množství různorodých rostlin, až po altán a jezírko – to vše může být chloubou této nemovitosti. Jak dlouho trvalo, než byl zrekonstruovaný dům připraven přijmout své zachránce k bydlení, to se zjistit nepodařilo. Ale celkový výsledek můžete podle video nahrávky posoudit sami. Na BydlímeÚtulně jsme dříve napsali i o jedné z nejlevnějších rekonstrukcí na světě, kdy byl starý dům prodán za dolar.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*