Jak připravit svůj byt na příchod kočičky aneb tygr pokojový v křesle

Příprava interiéru na příchod tygra pokojového vs. kočky je naprostou nutností. Pokud si myslíte opak, brzy zjistíte, jak zásadní chyba to byla. V podstatě si nepořizujete kočku vy, ale ona vás.

Ačkoliv vnese do vaší domácnosti chaos, přijde ruku v ruce s ní i vnitřní pokoj, smích a legrace. Kočky mají velmi pozitivní vliv na život člověka a bylo prokázáno, že majitelé koček žijí delší a spokojenější život – kočky dokáží absorbovat negativní energie. Nicméně dnešní článek nebude o kočičích osobnostech, ale o tom, jak připravit svůj domov na příchod nového člena rodiny.

V prvé řadě zapomeňte na to, že budete kočku drezírovat, jako psa. Ona vás sice zahrne láskou, ale jen když ona sama bude chtít. Hlavním bodem přípravy je vaše psychická zdatnost. Nezískáte-li si autoritu u lidí, psa, pak u kočky už vůbec ne. Připravte se na to, že od doby, kdy kočka vejde do vašeho domu, ona je pán a vy podnájemník.

Okna a balkon

Pokud budete mít kočičku pouze doma (nebude chodit vůbec ven), pak pořiďte sítě do oken, abyste zamezili nejhoršímu – pádu kočky z okna. I když se říká, že má 9 životů, nezkoušejte to raději. Nikdy nenechávejte otevřenou ventilačku na oknech – kočky se snaží škvírou protáhnout a nesčetně krát se stalo, že tak kočička přišla o jeden ze svých životů. V tom lepším případě. Když nebudete doma a kočka uvízne, je to tragédie. Totéž platí o balkónu. Budete muset kočku hlídat, aby na něj nemohla, případně jej nechat upravit tak, aby tam na číču nečíhalo žádné nebezpečí.

Květiny

Milujete-li pokojové květiny, pak si pořiďte klec. Ale ne na kočku! Na ty květiny. Některé mohou být pro kočky i jedovaté. Nemusíte se kytek zbavovat úplně, ale rozhodně je nedávejte na okenní parapet – to bude patrně oblíbené místo jejího veličenstva. Riziko, že bude kočka okusovat kytky je vysoké. Ne každá kočička to dělá, ale drtivá většina ano. Pořiďte si rostlinky, které kočky milují. Druhů kočičí trávy je spousty včetně některých bylinek. Na kytky útočí koťata a kočky v pubertě, jakmile povyrostou, přestanou si jich tak všímat. Zaručit vám to však nemůžeme. Každá kočka je jiná. Nicméně některé rostliny a přítomnost kočky se neslučuje.

Pozor na škvíry

Škvíra za lednicí, sporákem, pod linkou, gaučem, postelí – kočky úkryty milují. Tudíž ujistěte se, že u vás doma nejsou žádné nebezpečné škvíry, kde vedou kabely a elektrická instalace apod. Kočičce však nějaké místečko nechte. Třeba pod postelí. Potřebuje mít dojem, že má místo, kam nikdo nemůže a kde se ukryje. Neberte ji tuto iluzi.

Byt = džungle

Váš tygr pokojový bude celý byt považovat za svou džungli. S tím se smiřte. Bude chtít vše prozkoumat a všude strčit ten svůj zvědavý nos i s vousy. Proto sundejte vše, co by se mohlo rozbít a pořádně nedrží. Miluje výšky a police či skřínky jsou jí stromy a větvemi. Klidně vyšplhá i na garnýž po zácloně či závěsu.

Toaleta

Toaletu kočičce umístěte někde, kde bude mít stálý přístup a klid – ne, že by se styděla, ale k vykonání potřeby potřebuje soukromí, kde ji nic nebude rušit. Bydlíte-li ve větším domě, pak je lépe pořídit toalety dvě. Jednu dole a druhou v horním patře.

Misky na jídlo a vodu

Misky na jídlo a vodu umístěte odděleně od toalety. Kočky jsou v tomto docela zvláštní tvorové. Pokud jim to nevadí hned, může jim to začít časem vadit, protože nebudou chtít jíst tam, kde se line puch z kočičí toalety. Na základě toho mohou začít protestovat a dělat vám i schválnosti, kálet mimo kočičí toaletu. Pokud bydlíte v bytě, stačí jedna miska s vodou. Ovšem bydlíte-li v domě, opět jednu misku dejte dolů a druhou misku s vodou nahoru. Jídlo stačí 1x, ale vodu by měla mít kočka stále k dispozici už proto, že jsou to pouštní tvorové a pijí velmi málo, což vede k ledvinovým problémům.

Hračky

Důležité je, aby se číča nenudila. Proto potřebuje hračky. A věřte, že vás to nemusí stát majlant. Ze všeho nejvíce milují krabice, tašky, cívky od nití, klubíčka, roličky od toaletního papíru, plastová víčka apod.

Škrabadlo

Pokud nechcete, aby přišel vniveč váš nábytek a koberce, opatřete kočičce škrabadla. Jedno vysoké, kde má domeček, prolézačky a může vyšplhat vysoko a dívat se na okolí shora a druhé někde na zemi – existují křesílka, koberce, ale i nástěnná škrabadla, takže kočka neškrábe pak stěnu.

Kuchyňská linka

Ne všechny kočky skáčou po kuchyni, skříních. Záleží, jak ji budete vést již od koťátka. Naše kočka s námi chodí na zahradu a neuteče. Sama ven nechodí, vždy jen s námi. Na linku si sice vyskočí, ale ví, že nesmí nic okusovat a jíst. Vycvičit se sice nedá, ale vštípit jí základy správného chování lze. Ovšem ne násilím a pleskáním po zadku, jako psa. Jen trpělivostí a láskou. Rovněž záleží na osobnosti kočky. S některými je těžší pořízení. Nicméně zbytečně ji neprovokujte a nenechávejte jídlo bez dozoru.

Pelíšek

Pelíšku pro kočky je nepřeberně. Některé rády zalézají do boudiček, jiné rády košíky a některé uvítají deku, kterou si udusají, jak se jim líbí. Pelíšek kočičce určitě opatřete, ale většinou spí tam, kde se jí zrovna líbí. Na gauči, ve vašem křesle, v posteli, na okně, na skříni, pod postelí, v taburetu.

Obrázek: pixabay.com