Malé, ale zato velmi útulné domy mohou být důkazem toho, že i na malém prostoru se dá příjemně žít

Ne každý má to štěstí a může si dovolit pořídit velký dům. Někdo je rád, když se mu podaří vlastními silami opatřit malé bydlení. I to malé bydlení může být však praktické, útulné a úhledné. Jen je nutné počítat s tím, že v malých prostorách je nutné stále udržovat pořádek, aby skutečně vypadal útulně a úhledně.

Sebemenší nepořádek působí v takovém případě chaoticky. Nicméně malé prostory se zase uklízejí docela rychle a dobře. A pokud člověk zvolí i praktické (multifunkční) vybavení, je to hračka. Asi to chce také aplikovat do svého života minimalismus a spokojit se v domácnosti jen s tím základním a naučit se nehromadit zbytečnosti. Společně teď nahlédneme do takových malých interiérů.

Většina těchto malých domků jsou buď přestavěné garáže na domky, zahradní či rybářské dřevěné domky, případně domky na kolečkách. Zcela výjimečně najdete i přímo postavené maličké domky, které jsou většinou staršího data a bylo nutné je opravit, přestavět.

Vestavěná patra

Hodně často se právě v malých interiérech, ať už jde o malé byty či domky, využívá prostoru nad hlavou. Výhrou jsou vysoké stropy, ale loftové postele lze pořídit i do místností, kde vysoké stropy nejsou. Jen je potřeba je rozměrově přizpůsobit. Samozřejmě jde z velké části o zakázkovou výrobu. V horním patře (nad hlavou) může být spaní, ale klidně i úložný prostor, relaxační koutek nebo pracovna.

Nezřídka jde pouze o jednu místnost, kde kuchyně navazuje na obývací (odpočinkovou) část a díky možnosti vestavěného patra získáte prostor pro klidný spánek a soukromí.

Obrázek: inhabitat

Jeden malý pokoj, dva účely

Potřebujete vyřešit, kam umístit pracovní stůl? I v malém bytě či domě je to možné, díky kompromisům. V obývacím pokoji nebudete mít asi neustále klid na práci, ale pokud žijete v domácnosti jen dva a druhý chodí z práce až večer, můžete si i v obýváku pro sebe vyšetřit kousek místa na pracovní kout. Totéž lze udělat například v kuchyni, kde spojíte kuchyni, jídelnu i relaxační koutek pro přečtení knížky do jednoho. K oddělení zón lze použít třeba nábytek, kobereček, zástěnu.

I malé domy mohou mít krásné interiéry

Obrázek: newatlas