Miniskalka i jezírko na balkoně – oáza klidu a pohody

Mít zahrádku je bonus. Ovšem ne každý ji má. Naštěstí relaxovat mezi květenou a bubláním vody se dá i na balkoně. Pokud nemáte zahradu, ale balkon ano, vytvořte si svou malou, ale roztomilou oázu klidu a pohody.

Chcete-li mít na balkoně mini zahrádku, na které rádo spočine se zalíbením každé oko, je řešením miniskalka a malé jezírko.

Miniskalka

Nádoba, ve které chcete pěstovat skalničky, by měla být cca 30 cm hluboká. Půdu dostanete buď koupit již připravenou, případně si ji můžete namíchat sami. Mělo by se jednat o směs písku a rašeliny. Zapomenout nesmíte však ani na kameny, které jsou základem každé skalky. I té miniaturní, která bude zdobit váš balkon.

Vhodné rostliny pro balkonovou miniskalku vybírejte podle toho, jak máte balkon situovaný. Jsou rostliny, kterým nevadí stín, vlhko, sucho a naopak rostliny vyžadující slunečné stanoviště. Mezi rostliny, kterým sluníčko nevadí, patří například kostřava, tařička, plaménky, lomikámen, pochybek. Mezi poměrně odolné skalničky patří také Draba aizoides, Inice alpská, Primula minima, Primula hirsuta a další. Pro miniskalku jsou vhodné nízké skalničky: Aubrieta hybridy, Aster alpinus, Alyssum saxatile, Saxifraga, Hutchinsia alpina, Sempervivum, Phlox subulata, Lithodora a jiné. Zkusit však můžete pěstovat i zakrslé jehličnany.

Minijezírko

Balkon nebývá zrovna velkým místem a člověk tam šetří prostorem, jak se dá. Ovšem minijezírko má své nezaměnitelné kouzlo a na balkon se bez potíží vejde. Stačí umístit menší nádobu a vložit do ní zajímavou skladbu vodních rostlin. Pro vytvoření minijezírka jsou vhodné nádoby z keramiky, terakoty, pozinkované vědro.

Plast není příliš vhodný, jelikož se v něm rychle přehřívá voda a rychle se kazí. Velikost a vzhled nádoby je důležitý, ale klíčová je především výška, která by měla mít cca 50 cm, aby nad vrstvou substrátu mohla být vodní hladina vysoká minimálně 20 cm. Mimo nádoby a rostlinek budete potřebovat droboučký říční štěrk a ploché kamínky, substrát a košíčky nebo kokosové vlákno pro výsadbu vodních rostlinek. Vodu je nejlépe použít dešťovou.

Obrázek: ofdesign.net, pixabay.com