Mužům vyhovuje industriální styl – je surový, ale ne nepříjemný a nepotrpí si na přehršel dekorací

Zatímco ženám se líbí spíš vintage či venkovský styl bydlení, muži upřednostňují styl industriální. Je mnohem prostší na výzdobu a nepotrpí si na zbytečné dekorace. Náklonnost k tomuto stylu bydlení lze spojit s nástupem zájmu o lofty.

Nicméně loftové byty mnohdy dosahují astronomických částek, kdežto industriální styl si mohou dovolit i majitelé obyčejných panelákových bytů. Vedle kovu patří k typickým prvkům industriálního stylu i beton, a tím se v panelácích nešetřilo. Vykouzlit industriální styl není zase tak složité.

Jak vykouzlit industriální styl v panelákovém bytě

Beton lze nahradit betonovou stěrkou. Paradox však je, že v bytech, kde stěny nejsou betonové, kouzlí tento efekt pomocí betonové stěrky. A v bytech, kde tyto úchvatné stěny mají, je překrývají obložením či tapetou. Pokud tedy máte to štěstí, klidně stěny jen očistěte a nechte tak. Mnohdy stačí ponechat takto pouze jednu stěnu a hned získáte industriální nádech.

Pro tento styl jsou typické však i cihly. Ty lze zase nahradit buď obkladem imitující cihly nebo ještě levněji, rychleji a snadněji – kvalitní tapetou. K posledním módním trendům patří i nejrůznější tovární svítidla, nádražní hodiny a použití roxorového drátu, který slouží k výrobě nábytku a doplňků.

Další výhodou tohoto stylu je i možnost použití starého nábytku, různé lampy a dávno zapomenuté věcí, které lze obratně zakomponovat do jinak moderního a plně funkčního vybavení. Vybavení pro tento styl nemusíte hledat pouze na půdách, ale především v garážích a skladovacích halách. Industriálně laděné interiéry si nepotrpí na přílišnou zdobnost a neuvidíte v nich klasické dekorace. To spíš staré součástky, kola a dílenský nábytek.

Zapomenout nesmíme ani na oblíbený kov s matným surovým povrchem. Zde se nabízí možnost použití kovářské barvy, která je specifická tím, že obsahuje drobné částečky železité slídy, čímž napodobuje matný a hrubý povrch železa. Tyto barvy zajišťují i velkou mechanickou odolnost, tudíž hodně vydrží a takto natřený stolek či židli nikdo jen tak neodře/neokope. Díky použití přírodních materiálů, jako je kůže, dřevo a textilní doplňky není takový interiér neosobní a studený. Naopak působí útulným a zabydleným dojmem.

Oblíbené palety

Velmi oblíbené je i použití palet. Vyrobit se z nich dá prakticky cokoliv. Sedací pohovka, postel, ale i kuchyňská linka, kuchyňský bar nebo ostrůvek, obložení, obývací stěna nebo něco mnohem prostšího, jako je třeba konferenční stolek. Pokud jste tedy zručný kutil, lze takové bydlení svépomoci zařídit velmi levně, přitom zajímavě a originálně.

Obrázky: unniandevans, decoholic