Zrenovované přepravní kontejnery přivítaly nové obyvatele. Mladá rodina si zde zařídila i jídelnu

Fotografie: Depositphotos

Mladá rodina se rozhodla přestavět přepravní kontejnery tak, aby plnily funkci plnohodnotného rodinného bydlení. Výsledkem je velmi útulná a moderní stavba.

Přepravní kontejnery se v dnešní době stále častěji využívají jako základ pro jednoduché a levné bydlení, jak potvrzuje i web ČeskéStavby. Mnoho lidí si díky nim splní sen o vlastním domě, aniž by se zadlužili na dlouhé roky. V tomto případě se rodina rozhodla využít služeb architekta a nyní bydlí v prostorném a útulném domě, který uchvátil i celou naši redakci.

Dům složený ze 4 kontejnerů

Přestože se může zdát bydlení v přepravních kontejnerech nepohodlné a stísněné, opak je pravdou. V tomto případě jsou 4 kontejnery poskládané tak, že daly vzniknout rodinnému domu o celkové rozloze 95 m², ve kterém se pohodlně vyspí i 10 osob. Navazuje na ně totiž přístavba s obytným prostorem a jídelnou. To umožňuje oddělit jednotlivé části a poskytnout všem členům dostatek soukromí. Podobně jako v případě bydlení, o němž jsme na BydlímeÚtulně psali již dříve.

Důraz na ekologii

Hlavním motivem při výstavbě domu byla šetrnost k životnímu prostředí, což se odráží na použitém materiálu i orientaci domu. Ten směřuje na sever, díky čemuž využívá principy pasivního solárního ohřevu, jako v případě kontejneru, ve kterém žije pětičlenná rodina, o níž jsme psali v dřívějším článku na BydlímeÚtulně. Díky zateplení kontejneru není vytápění domu nijak nákladné.

Kromě toho se majitelé domu snažili najít takové řešení, které by bylo jednoduché, z dlouhodobého hlediska udržitelné a zároveň cenově dostupné. Obvodové stěny jsou osázeny velkými recyklovanými okny a dveřmi, jež dovnitř propouští velké množství přirozeného světla a nabízí dokonalé výhledy do okolí. Některé části kontejnerů však zůstaly obnažené pro zachování jejich funkčnosti i využití jako estetického prvku.

Lodní kontejner o pouhých 10 m² se stal ideálním domovem pro ženu, která si ho nemůže vynachválit

Výhody bydlení v kontejneru

Tento způsob bydlení přináší mnoho výhod. Jednou z nich je ve většině případů snadná demontovatelnost a případný přesun na jiné místo. Jsou zpravidla mnohem levnější, jak potvrzují i informace internetového portálu iDnes. Pro mnoho lidí je to snazší a zábavnější cesta, jak dosáhnout svého snu.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]