Rady a tipy pro nákup nové sedací soupravy. Důležitá je výška, velikost, konstrukce i potah…

Kvalitní a hezká sedací souprava v obývacím pokoji tvoří klíčový relaxační bod od nepaměti. Jsou to právě křesla a pohovka, které rodina využívá nejčastěji k tomu, aby trávili čas společně.

Rovněž přijde-li nám návštěva, vedeme je do obývací místnosti. Tudíž by měla sedací souprava něco vydržet a je jasné, že za kvalitu se platí. Podle jakých kritérií vybírat sedací soupravu? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Výška a velikost

Velikost sedací soupravy vybíráme podle toho, kolik máme v obýváku k dispozici místa a pro kolik členů v domácnosti bude sloužit. Rovněž s ohledem na to, zda se bude na ní pouze sedět, případně na ní občas někdo přespí. Případně hodláme-li využít také její úložný prostor. Pokud máme jasno, co se její velikosti týče, zaměříme se na výšku. Nízké sedací soupravy mají sedák zhruba pod úrovní kolen a vysoké nad úroveň kolen. Jestliže domácnost obývají i starší lidé, bude vhodnější vyšší verze. Pro starší osoby jsou rovněž vhodné opěrky. Dá se při sedání a vstávání o ně opřít.

Konstrukce

Kostra může být ze dřeva, dřevotřísky nebo kovu. To ovlivňuje cenu výrobku. Sedací souprava, jež má konstrukci z dřevotřísky je zpravidla levnější. Kovové a dřevěné varianty jsou dražší, ale také více vydrží.

Potah a design

Povrchová úprava (tedy potah) vybíráme podle životního stylu. Domácnost, kde jsou malé děti nebo domácí mazlíčci, bude potřebovat potah, který lze snadno čistit. Dobře se udržují kožené sedací soupravy. Látkové se čistí hůř, ale existuje zde i možnost, že se dá na daný typ sedací soupravy časem pořídit nový potah. Některé nábytkářské firmy tuto možnost mají. V takovém případě je dobré se zaměřit na cenu takového potahu. Díky možnosti změnit časem potah se vám sedací souprava tak neokouká, jestliže si nyní vyberete modrý potah, příště to může být proužkovaný nebo červený.

Obrázek: pixabay.com