Vana je designový i plně funkční doplněk koupelny – jak vybrat tu správnou?

Při výběru vany je klíčové vybrat takovou, která bude vhodná právě do vaší koupelny. Důležitá je proto její velikost i tvar. Všeobecně platí, že do menších koupelen se hodí spíš symetrické vany obdélníkového tvaru.

Co se týče rozměru, je ideální, když vana vyplní prostor mezi dvěma stěnami, případně zůstane-li ještě místo na další využití – například umístění skřínky nebo pračky. Pokud máte koupelnu větších rozměrů a nejste prostorově omezení, výběr vany je čistě na vašem subjektivním vnímání. Vybrat si můžete takovou, která se vám líbí nejvíce. Rohové vany skvěle vynikají v prostorné a prosvětlené koupelně. U větších van je však potřeba mít na paměti i větší spotřebu vody a náročnější čištění vany.

Akrylátovou nebo smaltovanou vanu?

Hodně převládá názor, že ve smaltované vaně se rychleji ochlazuje voda, než je tomu u van akrylátových. Je to pravda, ale pouze minimálně. 90% ochlazování vody probíhá přes hladinu. Velmi záleží na hloubce a šířce akrylátové vany. Některé jsou velmi tenké, proto mají i menší izolační vlastnosti. Takže ne vždy musí akrylátová vana udržet teplou vodu déle.

Výhodou smaltovaných van může být jejich odolnost vůči poškrábání či barvě na vlasy, která může na akrylátových vanách zanechat fleky. Smaltovaná vany má delší životnost a je zkrátka odolnější.

Nicméně akrylátová vana se vyznačuje mnohem nižší hmotností, možností jednoduchého zabudování doplňků (například madel), případně vířivého systému. Když už vanu akrylátovou, tak z litého akrylátu, který je výrazně kvalitnější než extrudovaný akrylát, který se prohýbá již po váhou 50 kg.

Vany z litého mramoru

Mimo akrylátové či smaltované vany se poslední dobou těší velké oblibě i vany z litého mramoru. Vyrábějí se z něj často volně stojící vany, které mohou být (pokud vám to prostor v koupelně a finance dovolí) skutečným designérským kouskem. I zde je potřeba vybírat obezřetně a vybrat si osvědčeného výrobce. Jde o materiál velmi háklivý na poškození, proto se kvalitnější vany ještě ošetřují speciálním nástřikem, pro zvýšení odolnosti.

Obrázek: pixabay