Staříkovi u domu chybělo parkovací místo. Vynalézavě přestavěl výlohu bývalého obchodu na garáž

Fotografie: Luděk Kovář – ludek@kovar.biz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Do práce, pro děti do školy, do obchodu, za sportem, do přírody – auto určitě využíváte také několikrát denně, ale máte ho i kde zaparkovat? Většina lidí bohužel ne.

Počet aut na jednoho obyvatele se v západních zemích EU a severní Ameriky neustále zvyšuje. Úměrně s tím se ale také zvyšuje problém s parkováním, neboť počty parkovacích míst odpovídají situaci spíše před desítkami let. Záplatou na takový problém může být neotřelé řešení.

Autem všude, kam to jde

Automobilizace je v dnešní době velké téma. Zatímco v roce 1990 připadalo na tisíc obyvatel 233 osobních automobilů, v roce 2017 to bylo už 541 vozů. S těmito čísly, která uvedl český statistický úřad, se Česká republika řadí lehce nad průměrem v porovnání s ostatními státy v EU. V podstatě by se tedy dalo říct, že na jedno auto připadají dva Češi. Jenomže jak je to s parkovacími místy pro takový počet aut?

Parkování, především ve větších městech, představuje každodenní problém. Stálá parkovací místa se v současné době někde prodávají dokonce za několikanásobek než před pár lety. Důvod? Rezidenti, tedy stálí obyvatelé, mají dost často problém u svých nemovitostí totiž zaparkovat. Překáží jim návštěvníci města, nebo třeba lidé dojíždějící za prací. I města samotná jsou si toho vědoma, ale nejen ta hledají různá řešení.

Když situace vyžaduje kreativní řešení

Přestože existují místa, kde mají pravděpodobně míst k parkování nadbytek a mohou je předělávat na bydlení, jak jste se mohli dočíst v některých článcích na BydlímeÚtulně.cz, jinde bojují doslova o každou píď. A to dokonce i v takových zemích, jako je Belgie. Právě odtud přinesl portál PositiveVibration ukázku nestandardního řešení parkovací situace.

Za pomoci sousedů své ovdovělé matce přestavěla garáž, kde stařenka začala nový útulný život

Jeden z místních obyvatel a zároveň vlastník řadově postaveného domu vyřešil parkování svého auta po svém. Přízemí domu, které dříve fungovalo jako obchod, několika vychytávkami stařík přetvořil na zázemí pro své vozidlo. Stačilo mu pořídit otevíratelné okno namísto výlohy a spodní část, tvořící parapet, dát na panty. Vznikla tak plně otevíratelná stěna sloužící jako garážový vjezd. Nejenomže touto šetrnou přestavbou nenarušil ráz domu, ale rovněž má v garáži spoustu světla.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]