Díky tomuto geniálnímu triku se i nejpřipálenější hrnec vyčistí doslova sám

Fotografie: Depositphotos

Připálit hrnec nebo pánev není žádný kumšt. Zapomenete zmírnit teplotu sporáku nebo se na chvíli nad něčím zamyslíte, a nepříjemnost je na světě.

I když v dnešní době je většina hrnců a pánví vyrobena z takových materiálů a takovými technologiemi, že se téměř nepřipalují, nelze připáleniny na tomto nádobí vyloučit zcela. A proto pro vás máme dobrý tip, jak se jich zbavit, pro případ, že by k takové situaci přece jen došlo. Drhnout teflonovou či keramickou pánev je nemyslitelné, proto musíte použít přípravek, který spolehlivě zabere. A odstraní připáleninu za vás a bez použití mechanického tlaku.

Použijte tabletu do myčky nádobí

Někdy postačí připálené nádobí namočit do horké vody a připálené zbytky se bez následků odlepí. Avšak nebývá to pravidlem, samotná voda není dostatečně silným likvidátorem připálenin. Poněkud účinnější by mohlo být, když do ní přidáte jedlou sodu, ocet nebo kyselinu citronovou, uvádí web RecettesPlat. Pro účinné odstranění úporných připálených zbytků z hrnců a pánví se doporučují tablety do myčky. A to ty, které jsou speciálně navrženy pro boj s těmito tvrdohlavými zbytky a skvrnami.

Většina tablet označených All In One – anebo ještě s přídomkem Platinum – je vysoce hodnocena pro svou schopnost odstraňovat připálené zbytky jídla. A to díky enzymům, které pomáhají připálená rezidua rozkládat. Připálený hrnec nebo pánev však nemusíte vkládat rovnou do myčky. Třeba ji nemáte zrovna čím zaplnit, a přitom připálené nádobí byste vyčistili nejraději ihned. A dobře děláte. V takovém případě použijte tablety přímo na připálenou plochu.

Češi se musí připravit na úplný zákaz kotlů na uhlí. Po tomto datu budou předpisy nekompromisní

Do spáleného hrnce nebo pánve natočte trochu vody, vložte tabletu na nádobí a na sporáku pomalu vařte. Pak nechte ještě působit do vychladnutí tekutiny. Takto by se měly veškeré připálené zbytky uvolnit. A vyčistit tímto způsobem můžete připálené nebo připečené nádobí i tehdy, když myčku na nádobí nevlastníte. Jen si zkrátka zakoupíte menší balení tablet do myčky nádobí. Rozhodně nepoužívejte žádnou drátěnku ani abrasivní prostředky, radí web TheSpruce. Většinu nádobí byste si odřeli, a to ať se jedná o smalt, teflon či keramiku.

Jedlá soda, prášek do pečiva, ocet

Každý materiál reaguje svým vlastním způsobem na vysoké teploty, kyseliny a zásady, a proto je nutné přistupovat k čištění nádobí individuálně. Pokud se vám tedy podaří na pánvi nebo v hrnci z výše jmenovaných materiálů vytvořit připálenou krustu, a nemáte zrovna po ruce tabletu do myčky nádobí, postupujte takto: dejte na dno trochu vody, přilijte sklenku octa, přiveďte k varu, krátce povařte a odstavte.

Podaří-li se vám připálit hrnec, nezoufejte
Fotografie: Unsplash

Tekutina se poněkud zredukovala a vy do zbytku přidejte dvě lžíce jedlé sody. Reakce zásadité sody s octovou kyselinou by měla dílo dokončit za vás. Až tekutinu vylijete do dřezu (čímž můžete současně účinně pročistit odpadní systém), dočistěte dno pánve jen měkkou houbičkou. Rychle a účinně můžete pomocí sody a octa vyčistit také troubu nebo gril – nedávno jsme o tom na BydlímeÚtulně napsali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*